měniče napětí 12V / 230V měniče napětí 24V /230V
měniče napětí 12V / 230V s UPS měniče napětí 24V / 230V s UPS
měniče napětí 24V / 12V měniče napětí 230V / 12V
ostatní
Co je měnič napětí a k čemu slouží?
Měnič napětí je elektrické zařízení, které mění vlastnosti elektrického napětí, mění jeho velikost i průběh. Měnič má většinou pevně dané hodnoty vstupního a výstupního napětí, ale existují i měniče s nastavitelným výstupním napětím. V praxi se měniče používají například ve vozidlech, v plavidlech, domácích elektrárnách, nebo jako součást záložních zdrojů elektrické energie. Měniče dodáváme montážním firmám pro provoz nářadí, naše měniče s UPS používají jako záložní zdroje například akvaristé (vzduchování, vytápění) nebo kanceláře (pro provoz PC). Nejčastěji jsou měniče dodávány autodopravcům nebo řidičům.

Příklady použití:

a) Ve voze s napětím 12V nebo 24V potřebujeme provozovat běžný domácí spotřebič s provozním napětím 230V (nabídka těchto měničů je nejširší 100 - 5000W).

b) Ve voze s palubním napětím 24V (nákladní vozy) chceme provozovat spotřebič 12V (autorádio, nabíječka telefonu). Tyto měniče jsou také zcela běžné a většinou jsou určeny pro pevnou a trvalou montáž.

c) Spotřebič pro napětí 12V potřebujeme provozovat v běžné elektrické síti 230V (autochladnička). Tento typ měniče je dostupný, lze použít i laboratorní zdroj.

d) V síti 230V chceme provozovat spotřebič určený pro nižší napětí např 110V (USA) nebo naopak. I tyto měniče se vyrábějí.

e) Máme akumulátor 12 V nebo 24V dobíjený například ze solárních článků a potřebujeme získat napětí běžné sítě 230 V (chaty na samotě nebo jiná místa bez el. energie). Zde použijeme stejný měnič jako ve vozidle (bod „a“)

f) Chceme vytvořit domácí záložní zdroj 230V. Jedna cesta jak vyrobit záložní zdroj např. pro kotel, nebo akvaristiku, je koupě akumulátoru, nabíječky, měniče a podle vlastností těchto komponent provést zapojení přes relé (tuto variantu nedoporučuji, je složitější a není o moc levnější než druhá možnost). Druhá možnost, jak vytvořit záložní zdroj, je pořízení akumulátoru a měniče s UPS a dobíječkou, v tomto případě jen zapojíte měnič a akumulátor. Měnič se pak stará o akumulátor a automaticky se přepne (začne přeměňovat napětí akumulátoru na síťové) při výpadku napětí v síti.

g) Dále existují i jiné druhy měničů, ale ty se na trhu objevují méně často. Méně obvyklý je například měnič mezi přívěs 12V (osvětlení) a tažné vozidlo 24V (zásuvka).

Jak zvolit správný měnič?
Nejprve si musíme říct, jak měnič budeme využívat a co od něj očekáváme. Vezmeme všechny spotřebiče, které hodláme k měniči připojit a zjistíme jaké napětí a proud potřebují pro svůj provoz. Z těchto údajů dokážeme vypočítat příkon ve wattech. Na přístroji (výrobní štítek) bude uvedeno například 230V 0,8A, tyto 2 hodnoty vynásobíme a získáme výkon (chcete-li příkon) 184 W, pro monitor z tohoto příkladu by postačoval měnič s výstupem 230V/200W, ale pro jistotu bezproblémového provozu je vhodné zvolit o něco výkonnější měnič, doporučil bych měnič s výkonem 300W. Podle energeticky nejnáročnějšího spotřebiče měnič zvolíme.

Vzorec pro výpočet výkonu (P) je tento: P = U x I (U je napětí s jednotkou V – volt, I je značka proudu s jednotkou A - ampér)

Z výkonu lze jednoduše vypočítat proud a to podle vzorce: I = P : U

Upozornění: Při výpočtech pozor na jednotky, do vzorce je třeba dosadit vždy základní jednotky (volty, watty, ampéry).

Příklady výkonů měničů pro různé spotřebiče (orientačně):
notebook, DVD nebo video – měnič 100W, televizor – měnič 200W, herní konzole – měnič 500W, elektrické ruční nářadí – měnič1500W až 2000W (jde o trvalý výkon měniče)

Vždy je vhodné vybrat měnič s vyšším výkonem, než je příkon spotřebiče, většinou se doporučuje měnič s výkonem 150% příkonu spotřebiče. U spotřebičů s motorem (kompresorová chladnička, ruční nářadí) může příkon při rozběhu stoupnout až šestinásobně, s tímto je třeba počítat při výběru měniče.

Průběh střídavého napětí u měničů
Většina nabízených měničů má výstupní napětí s modifikovanou (trapézovou, pilovou) sinusovkou, ta vyhovuje naprosté většině spotřebičů, ale zřídka se stane, že zařízení je hodně citlivé na průběh napětí a dochází k rušení, nebo zařízení nepracuje vůbec. Pro citlivé přístroje jsou vhodné měniče s čistou sinusovkou, ty vyrábí střídavé napětí s průběhem stejným jako v běžné síti.

čistá sinusovkamodifikovaná sinusovka


Posledním hlediskem pro výběr měniče je samozřejmě i cena, v našem e-shopu je zboží od více dodavatelů, každý dovozce případně výrobce má ceny nastavené jinak, proto jsou rozdílné ceny u podobných měničů, to rozhodně nijak nevypovídá o kvalitě výrobku. Měniče od všech dodavatelů jsou spolehlivé, reklamace řešíme výjimečně.

Není možné jednoznačně říct, jaké zařízení bude pracovat s konkrétním měničem, pokud se budete držet výše uvedených rad, neměl by se vyskytnout žádný problém. Jedinou jistotou je ale zkouška v praxi.

Když by náhodou došlo k špatné volbě měniče, rádi Vám zboží do 14 dnů vyměníme, případně máte i nárok na vrácení kupní ceny zboží. Více informací naleznete v obchodních podmínkách.

Jak se měnič připojuje?
Měniče z 12V nebo z 24V na 230V do výkonu 300W jsou vybaveny autozástrčkou (zásuvka většinou slouží jako zapalovač), zde jen připojíme zástrčku do zásuvky a otočíme klíčkem ve spínací skříňce (záleží za zapojení zásuvky v jednotlivých vozidlech). Pak můžeme měnič zapnout a připojit spotřebič. Doporučuje se používání měniče s nastartovaným motorem, jinak při delším použití hrozí vybití akumulátoru vozu. Měnič by měl být umístěn na suchém místě s přístupem vzduchu.

Výkonnější měniče nad 300W se připojují už jen pomocí kabelů přímo k akumulátoru, autozásuvka by nebyla schopná dodat potřebnou energii, pojistka zásuvky by se přepálila. Pokud měnič používáme méně často, postačí připojení jen při používání pomocí bateriových kleští, ale například v nákladním voze doporučuji pevnou montáž. Pro montáž měniče zvolíme suché místo s dobrým přístupem vzduchu. Pro zapojení použijeme vodiče s dostatečným průřezem a co nejblíž u akumulátoru osadíme kladný vodič odpovídající pojistkou. V případě potřeby můžeme montážní materiál dodat.

Měniče mají bez připojeného spotřebiče určitou vlastní spotřebu, proto je vhodné měnič vypínat když není zatížen. Při výkonném měniči a nenastartovaném motoru by mohlo dojít k vybití akumulátoru.

K měniči můžeme připojit víc spotřebičů současně, ale jejich společný příkon nesmí přesáhnout výkon měniče.

Snad všechny měniče jsou dnes vybaveny tepelnou ochranou, ochranou proti přetížení, ochranou proti vysokému napětí na vstupu, ochrana proti přepólování a podobně.
Copyright © 2009 - 2019